Billigt matlager

Från wiki.prepper.nu
Hoppa till: navigering, sök

Hur lagrar man mat för en krissituation?

För det första är nedanstående en extrem variant för vuxna som kan pressa i sig smaklösa saker på ren viljestyrka. Barn, särskilt små barn, kan faktiskt svälta ihjäl hellre än att äta ”äcklig mat”. Regeln är annars ”lagra det du äter, ät det du lagrar” men ibland är det inte möjligt.

Tre tydliga problem med matlager är:

  • Utrymme för lagring.
  • Kostnad.
  • Möjlighet att rotera matlagret (kontinuerligt ersätta och äta av det så maten inte förfars).

Om vi leker med tanken att få till ett matlager för en person i 100 dagar eller fyra personer i drygt tre veckor till låg kostnad och med litet utrymmeskrav, hur kan man då göra?

Vi behöver proteiner, fett, kolhydrater samt vitaminer och mineraler, dessutom lite fibrer. En billig och kompakt, men smaklös, lösning på det följer:

  • Proteiner: Corned beef; 80 kr/kg, 0,1 kg/dag i 100 dagar = 10 kg -> 800 kr i ca 30 burkar. Alternativ är makrillfiléer i burk, ca 10 kr/burk á 80-120 g. En sån burk om dagen blir ca 1000 kr.
  • Kolhydrater: 1 portion ris = 1 dl. 2 måltider om dagen i 100 dagar = 20 l. 20 l ris kostar nånstans kring 400 kr. 4 st. 5 l-dunkar ryms rätt lätt på en större garderobshylla.
  • Fett: 1 dl. matolja per dag i 100 dagar = 10 l. Kostar kring 300 kr. 10 flaskor matolja ryms på resten av hyllan efter att riset ställts in.
  • Multivitaminer med mineraler: 80 kr för 100 dagar.
  • Fibrer: Frukost på havregrynsgröt; 1 dl. havregryn/dag i 100 dagar = 10 l. (ca 8 kg) kostar inte mer än ca 100 kr.
  • Till gröten lingonsylt (lite lyx ska det väl vara) á 50 kr/kg. 100 g/dag är väl tilltaget så det blir 500 kr ytterligare.
  • Ett kg salt går kanske åt också, går att få för en tia.

Klarar man den ensidiga kosten borde alltså 2.200 kr räcka för en person i 100 dagar. Lagret bör dessutom rymmas på 2-3 hyllplan i en vanlig garderob. Man har då fett, kolhydrater, proteiner, vitaminer & mineraler, lite syltlyx och salt. Slänger man på lite taisås och annat gottgott blir det 3.000 kr för 100 dagar eller 1.000 kr per vecka för fyra personer. Tillkommer gör vatten, bränsle (för matlagning och värme) samt lyse.

Detta är ju extremvarianten. Billigt, ensidigt och inte gott men jag tänker mig att om jag envisas så har jag faktiskt plats och råd att köpa in ett 100-dagars lager för en person utan problem.